maintenance Projektowanie małej łazienki w mieszkaniu lub bloku – porady eksperta - Inspiracje i porady
Produkty

Projektowanie małej łazienki w mieszkaniu lub bloku – porady eksperta

Projektowanie małej łazienki w mieszkaniu lub bloku – porady eksperta

Umiejętnie zaprojektowana łazienka po wyposażeniu jej w niezbędne wyposażenie i po wykończeniu w ulubionym stylu stanie się pomieszczeniem i funkcjonalnym, i cieszącym oko umiejętnym zestawieniem barw, w tym świateł. Tutaj spędzać będziemy czas, aby dbać o higienę ciała, jak również umysłu, na co złożą się relaksujące kąpiele i przyjazne warunki do upiększania naszego wyglądu.

Słupek wysoki Canta 40 cm, dąb
Słupek wysoki Canta 40 cm, dąb

Nowy wygląd istniejącej łazienki

Decyzja o zakupie mieszkania niesie za sobą ograniczone możliwości dowolnego planowania wyglądu i funkcjonalności łazienki. Tutaj w lepszej sytuacji będą ci, którzy kupują mieszkanie w stanie deweloperskim – kiedy odpowiednio wcześniej będą wiedzieć, jak urządzić to pomieszczenie. Z tego względu warto zawczasu zwizualizować wygląd przestrzeni łazienkowej i przewidzieć, gdzie będą rozmieszczone urządzenia sanitarne, wanna lub kabina prysznicowa, a także na przykład pralka. Jeśli z wyprzedzeniem poznamy wymiary poszczególnych sprzętów, nie tylko je dopasujemy względem siebie po wykończeniu łazienki, ale uwzględnimy również miejsce na kosze przeznaczone na odzież do prania, a także meble łazienkowe, które pomieszczą przybory kosmetyczne, środki czyszczące i ręczniki.

Z odmienną sytuacją spotykają się osoby zdecydowane na zakup mieszkania na rynku wtórnym i te, które chcą odmienić wygląd używanej łazienki we własnym mieszkaniu. W pierwszym przypadku niższa cena nowego lokum jest najczęściej obarczona koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu, tak aby nowe mieszkanie spełniało nasze wcześniejsze wyobrażenia o jego wyglądzie i funkcjonalności. W drugim, nierzadko w grę wchodzi konieczność nie tylko odświeżenia ścian czy położenia nowej posadzki, ale też usunięcie mankamentów, które wyszły na jaw w czasie wieloletniego użytkowania pomieszczenia łazienkowego. I w jednym, i w drugim przypadku konieczna może też być wymiana zużytych elementów instalacji wodnej, elektrycznej i gazowej.

Porada eksperta:

Projektując nowy wygląd łazienki, rozpocznijmy od zaplanowania jej ogólnego wyglądu i rozkładu sprzętów sanitarnych i do nich dopasujmy usytuowanie poszczególnych przyłączy i ewentualne zmiany w rozmieszczeniu instalacji elektrycznej. Dotyczy to szczególnie małych łazienek, w których możliwości swobodnego rozstawienia urządzeń sanitarnych i mebli są ograniczone.

Kabina prysznicowa Cooke&Lewis Walk-In London
Kabina prysznicowa Cooke&Lewis

W co wyposażyć funkcjonalną łazienkę?

Projektując wygląd i wyposażenie małej łazienki od podstaw, będziemy zmuszeni do pewnych kompromisów względem ilości sprzętów, jakie się w niej znajdą. Umieszczenie w zbyt bliskiej odległości od siebie wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, sedesu i bidetu skutkować będzie nie tylko wizualnym wrażeniem chaosu i przeładowania, ale także brakiem komfortu wynikającym ze zbyt małej przestrzeni potrzebnej do wygodnego korzystania z wszystkich wymienionych. Na szczęście dzięki szerokiej ofercie poszczególnych producentów znajdziemy przedmioty i urządzenia, które łączą w sobie poszczególne funkcje, czego najlepszym przykładem jest wanna z panelem prysznicowym wyposażona w składany parawan lub otwieraną kabinę, dzięki której możliwe jest w zależności od potrzeb wzięcie szybkiego prysznica lub relaksującej kąpieli, zwłaszcza jeżeli wanna wyposażona będzie w funkcję hydromasażu. Innym przykładem jest sedes z funkcją bidetu lub zamocowanie do tego samego przeznaczenia baterii umywalkowo-bidetowej z rączką natryskową. Wcześniejsze umiejętne rozplanowanie tego typu sprzętów pozwoli na szybkie ich zamocowanie po zakończeniu prac wykończeniowych.

Projektowanie wyglądu łazienki to najlepszy czas na decyzję co do zainstalowania ogrzewania podłogowego – ponieważ standard deweloperski obejmuje przygotowanie posadzki do położenia na niej podłogi, obecność wodnego ogrzewania podłogowego warto uwzględnić już na etapie zawierania z deweloperem umowy przedwstępnej lub umowy o wybudowanie i sprzedaż mieszkania – na elementy składające się na ten typ ogrzewania potrzebne będzie kilkucentymetrowe obniżenie poziomu posadzki.

Co warto wymienić w odnawianej łazience?

Generalny remont pomieszczenia łazienkowego, z racji trudności, jakie się z nim wiążą, przeprowadzany jest rzadko. Z tego względu sprzęt, jaki służy nam na co dzień, wykazuje mniejsze lub większe ślady zużycia i dlatego warto wymienić go na nowy. Dotyczy to zarówno ceramicznych urządzeń sanitarnych, jak i wymienionych wyżej, łączących funkcje wanny i prysznica czy sedesu i bidetu. To jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę decydując się na unowocześnienie łazienki.

- Wentylacja – mieszkając nawet kilka miesięcy w nowym lokum, wiemy, jaka jest jej wydajność. Jeśli chcemy ją zwiększyć, remont jest najlepszą okazją do zainstalowania na przykład wentylacji hybrydowej. Łączy ona zalety systemu grawitacyjnego i mechanicznego i w zależności od wyboru konkretnego rozwiązania oba mogą się uzupełniać, a nie tylko wspomagać wentylację naturalną urządzeniami mechanicznymi. Jeśli posiadamy wentylator kanałowy starego typu, warto wymienić go na nowy, bardziej efektywny i wyposażony w czujnik ruchu lub rozpoczynający działanie z opóźnieniem czasowym lub w miarę wzrostu stopnia zawilgocenia pomieszczenia.

- Ogrzewanie – jeśli mamy dosyć zimnej posadzki, zdecydować się możemy na zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Tu z racji zastanego poziomu podłogi najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ogrzewania elektrycznego, na przykład mat grzejnych, które umieścić możemy pod nową posadzką z płytek. W przypadku, gdy wystarcza nam grzejnik, warto w celu uzyskania walorów dekoracyjnych w pomieszczeniu wymienić go na nowocześniejszy model, na przykład drabinkowy, który umożliwi nam wysuszenie ręczników po kąpieli.

 Ich wzory i kolory dopasować możemy do dowolnej aranżacji łazienki, a niektóre z modeli wyposażone są także w takie elementy, jak lustro ze specjalną powłoką, na której możemy zapisywać niezbędne do zapamiętania w danym dniu działania do wykonania.

Lustro Visage Biały 80 x 60 x 6,6 cm z wysuwem
Lustro Visage Biały 80 x 60 x 6,6 cm z wysuwem

- Umeblowanie – jeśli wyposażenie dotychczasowe nie wystarcza i każdego wchodzącego do łazienki wita nieestetyczny widok butelek z detergentami ustawionymi na pralce lub obok niej, konieczne będą dodatkowe zamykane półki, które pomieszczą te i inne przedmioty. W małej łazience nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni do zagospodarowania, jednak z pewnością znajdzie się miejsce na ścianach. Aby optycznie nie zmniejszyć i tak niedużego pomieszczenia, warto zaopatrzyć się w płytkie, ale wysokie, wieszane na ścianach meble.

Porada eksperta:

Częstą praktyką jest najpierw kupowanie umywalki, a następnie kompletowanie odpowiedniego do jej rozmiaru szafki, która ją ukryje. Jest to bardzo trudne i w wielu przypadkach jedyne, na co możemy się zdecydować, to zamówienie mebli na wymiar, co zwiększy koszt. Najlepiej od razu wybierać spośród umywalek wraz z dopasowaną szafką od tego samego producenta.

Oprawa oświetleniowa Belka Scratch 3 x 40 W
Oprawa oświetleniowa Belka Scratch

- Oświetlenie i instalacja elektryczna – małe pomieszczenie łazienkowe najczęściej pozbawione jest dostępu światła naturalnego. Uniemożliwia to nie tylko otoczenie się w łazience roślinnością, ale też sprawia, że w świetle sztucznym nie widzimy barw takimi, jak po wyjściu na zewnątrz domu. Aby zniwelować tę różnicę, należy wymienić oświetlenie punktowe, umiejscowione najczęściej w pobliżu lustra – z jego lewej i prawej strony – z żarowego (dającego żółtą poświatę) na ledowe, najbardziej zbliżone w barwie do naturalnego.

Przy okazji remontu łazienki nie wolno zapomnieć o jej wyposażeniu w wyłącznik różnicowoprądowy i wymianie gniazd sieciowych na spełniające wymagania odnośnie występowania wilgoci i dostosować liczbę IP do usytuowania gniazdka od umywalki czy kabiny prysznicowej. Poczucie bezpieczeństwa w łazience z urządzeniami zasilanymi gazem zapewni nam również czujnik gazu i czadu.

Łazienka w fazie projektowania domu

W najlepszej sytuacji są ci, którzy dopiero zamierzają wybudować własny dom. Rozplanowanie pomieszczeń użytkowych i wstępne pomysły na ich zagospodarowanie znajdą się na szczegółowym planie, który uwzględni również przebieg poszczególnych instalacji. Jeśli mamy możliwość wyboru pomieszczenia na łazienkę w tej fazie starań o funkcjonalny dom, zadbajmy o to, by pomieszczenie o takiej funkcji znajdowało się na każdym z pięter, co w przyszłości ułatwi każdemu z domowników poranne przygotowanie się do wyjścia z domu. W tym wypadku jedna z łazienek – większa i lepiej wyposażona w światło naturalne – może pełnić funkcję pokoju kąpielowego, czyli miejsca, w którym nie tylko zapewnimy sobie komfortowe warunki dbania o higienę, ale które będzie również strefą relaksu i odpoczynku.

Kinkiet łazienkowy Lux 1 x 3 W GU10
Kinkiet łazienkowy Lux 1 x 3 W GU10

Warto, aby mniejsza łazienka (lub nawet dwie w bardziej przestronnych domach) miała zapewniony dostęp światła dziennego. Nie tylko wspomoże to wentylację niewielkich pomieszczeń przez uchylenie okna, ale sprawi, że przez naturalny wygląd barw kobieca twarz z nałożonym makijażem będzie się prezentowała tak samo w lustrze, jak i po wyjściu z domu. W wyposażeniu łazienek powinniśmy też uwzględnić przeznaczenie jednej z nich na potrzeby najmłodszych domowników – w nim urządzenia sanitarne będą zamocowane odpowiednio niżej, by ich użytkownicy od jak najmłodszego wieku mogli bez przeszkód korzystać z muszli sedesowej i umywalki. Wybór mebli do takiego pomieszczenia, a także jego wykończenie ścian i posadzek z uwzględnieniem kolorów i postaci znanych z popularnych kreskówek sprawią, że codzienna kąpiel będzie przyjemnością, a nie okazją do wyrażenia niechęci przed jej odbyciem.

Porada eksperta:

Zamiast planowania w piętrowym budynku jednorodzinnym przestronnego, pojedynczego salonu kąpielowego, lepiej jest zmodyfikować dostępną przestrzeń i uwzględnić w niej zbudowanie dwu mniejszych łazienek.

Rozeta Ephesus 60 x 60 cm marmur
Rozeta Ephesus 60 x 60 cm marmur

Faza projektowania domu jest też najlepsza do zaplanowania w łazience ogrzewania podłogowego – zwłaszcza wodnego, jeśli chcemy uwzględnić na posadzce położenie desek. Ten typ ocieplenia w przypadku drewna sprawdzi się lepiej niż ogrzewanie podłogowe elektryczne, a jego zainstalowanie będzie związane z nieznacznym obniżeniem poziomu podłogi, tak aby wszelkie elementy składające się na ogrzewanie wodne zostały ukryte pod deskami.


 

Data publikacji: 13.08.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki
Projekt małej łazienki to wyzwanie, które warto podjąć. Łazienka jest zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem w domu. Właśnie dlatego jej remont ...
Czytaj więcej

Organizacja łazienki – dodatkowe schowki, które ułatwią Ci życie

Organizacja łazienki – dodatkowe schowki, które ułatwią Ci życie
W łazience trzymamy dużo rzeczy – kosmetyki, akcesoria do kąpieli, czy sprzęt do stylizacji włosów. Kiedy chcemy zrelaksować się po ciężk...
Czytaj więcej

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet
Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Spełnia dwojaką rolę – z jednej strony umożliwia nam codzienne dbanie o higien...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Projektowanie małej łazienki w mieszkaniu lub bloku – porady eksperta